Home Software FSP H2-500 HEXA+ 500W 200-240Vac 50-60Hz PSU Standard ATX Power Supply | PPA5004904
Click to enlarge
FSP H2-500 HEXA+ 500W 200-240Vac 50-60Hz PSU Standard ATX Power Supply | PPA5004904
د.إ 190.03
Brand
FSP
Model
H2-500 HEXA+
Send Enquiry On Whatsapp
Compare
Add to wishlist
19 People watching this product now!
SKU: GTC55577 Category: Software
Description
Leading brand of power supply manufacturer, FSP announced to release HEXA+ series,which based on
HEXA series but with upgrade high-quality and much value-priced.
Specifications :
120mm long lasting fan provides superior cooling with minimal noise.
care of your need for storage.
Built with quality components and dual +12V outputs, HEXA+ Series ensures stabilityand reliability for your system.
Besides, HEXA+ Series also protects your PC by providing complete protection
(OCP, OVP, SCP) and multiple safety approvals.
Improvement :
Compared with HEXA series, HEXA+ series is with longer length of 24 Pin also 4+4 Pin cable,
it’s much convenient for you to assemble.
Advantages :
the demands on users looking for entry-level power or the budget minded system builder.
Fully compatible with 4th generation Intel Core Series processors
FSP’s power supply provide 100% Compatible with Haswell CPUs.
Meets 80% Efficiency
Optimize your PC functions.
2013 ErP/EuP Ready
The total AC power consumption of the completed system is less than 0.5W in standby mode.
Recommand Product
AC/DC
Model No. H2-500
AC Input 200-240Vac ~ 4A 50Hz
DC Output +3.3V +5V +12V1 +12V2 -12V +5Vsb
Max Output Current 24A 24A 18A 18A 0.5A 2.5A
Max Combined Power 123W 432W 18.5W
Total Power 500W
Specifications
Model H2-500
Rated Output Power 500W
Form Factor ATX 12V V2.4 & EPS 12V V2.92
Input Voltage 200-240Vac
Input Current 4A
Input Frequency 50-60Hz
PFC Active PFC (>0.9 typical)
Efficiency Meet 80% @ Typical Load
Fan Type 120mm Quiet Fan
Dimensions(Lx W x H) 150 x 140 x 86 mm
Operation Temp. 0~40°C / 32°F~104°F
Protection OVP/OCP/SCP
Safety Approval CE/CB/TUV/C-tick
There are no reviews yet.
Be the first to review “FSP H2-500 HEXA+ 500W 200-240Vac 50-60Hz PSU Standard ATX Power Supply | PPA5004904”