Home Monitors LG 24GL600F-B 24 inch FHD Class UltraGear Gaming Monitor, FHD 1ms Response Time, 144Hz Reresh Rate, Radeon FreeSync | 24GL600F-B
-31%
Click to enlarge
LG 24GL600F-B 24 inch FHD Class UltraGear Gaming Monitor, FHD 1ms Response Time, 144Hz Reresh Rate, Radeon FreeSync | 24GL600F-B
د.إ 987.00 Original price was: د.إ 987.00.د.إ 682.50Current price is: د.إ 682.50.
Brand
LG
Model
24GL600F
Monitor Screen Size
24 Inch – 25.9 Inch
Refresh Rate
144 Hz
Send Enquiry On Whatsapp
Compare
Add to wishlist
18 People watching this product now!
SKU: GTC178900963 Category: Monitors
Description
MNT-UltraGear-24GL600F-02-About-UltraGear-Desktop
Geared Up for Victory
LG UltraGear™ is the powerful gaming display gear with high performance features
to take your gaming to the next level.
MNT-UltraGear-24GL600F-03-About-24GL600F-Desktop_V2
The Gear for Rapid Action
With a 23.6-inch display, and 1ms response time, the 24GL600F is the
UltraGear optimized for games requiring instantaneous decisions, such as RTS and FPS.
*Once ‘Faster Mode’ is selected, ‘Motion Blur’ may occur depending on the content.
MNT-UltraGear-24GL600F-05-Fast-Track-to-Victory-Desktop
144Hz Refresh Rate & 1ms Response Time
Fast Track to Victory
With a high refresh rate and fastest response time,
you can take advantage of any battlefield.
MNT-UltraGear-24GL600F-06-144Hz-Refresh-Rate-Desktop
144Hz Refresh Rate
Get into Synchronized Action
With a refresh rate of 144Hz, the 24GL600F allows you to
capture even the smallest movements while also providing
smoother motion.
MNT-UltraGear-24GL600F-07-1ms-Response-Time-Desktop
1ms Response Time
Shoot the Enemy First with Less Delay
With the 24GL600F, which supports the fastest response
time, you can quickly observe the battlefield and immediately
respond to enemy.
MNT-UltraGear-24GL600F-08-23-Desktop
23.6-inch Display
Explore the Entire Battlefield
MNT-UltraGear-24GL600F-09-Radeon-FreeSync-Desktop_V2
Radeon FreeSync™
Fluid Gaming Motion without Tearing & Stuttering
Customized Game Mode
Set your game mode to optimize and customize your gaming conditions.
MNT-UltraGear-24GL600F-10-1-Game-Mode-Desktop_V2
Customized Game Mode
MNT-UltraGear-24GL600F-10-2-Game-Mode-Desktop_V2
MNT-UltraGear-24GL600F-10-3-Game-Mode-Desktop_V2
MNT-UltraGear-24GL600F-11-DAS-Desktop_V2
Dynamic Action Sync
Real Time Combat
Dynamic Action Sync is a feature that minimizes input lag
so the gameplay in RTS and FPS games is more responsive.
MNT-UltraGear-24GL600F-12-Black-Stabilizer-Desktop_V2
Black Stabilizer
Spot the Enemy with Night Vision View
Black Stabilizer gives gamers full visibility even in deep-dark
scenes. It synchronizes the darkest areas and makes them
brighter
MNT-UltraGear-24GL600F-13-Crosshair-Desktop_V2
Specifications
Display
Size (Inch)
23.6
Size (cm)
59.8
Resolution
1920 x 1080
Panel Type
TN
Aspect Ratio
16:09
Pixel Pitch
0.2715 x 0.2715 mm
Brightness (Min.)
240 cd/m²
Brightness (Typ.)
300 cd/m²
Color Gamut (Typ.)
NTSC 72% (CIE1931)
Color Depth (Number of Colors)
16.7M
Contrast Ratio (Min.)
Contrast Ratio (Typ.)
Response Time
1ms
Viewing Angle (CR≥10)
170º(R/L), 160º(U/D)
Surface Treatment
Anti-Glare, 3H
Features
Flicker safe
Yes
Reader Mode
Yes
1ms Motion Blur Reduction
RADEON FreeSync™
FreeSync (Low Frame Conpensation)
Black Stabilizer
Dynamic Action Sync
Crosshair
Smart Energy Saving
Software Application
OnScreen Control (LG Screen Manager)
Connectivity
HDMI
2
HDMI (Max. Resolution at Hz)
1920 x 1080 at 144Hz
DisplayPort
1
DP Version
1.2
DP (Max. Resolution at Hz)
1920 x 1080 at 144Hz
Headphone Out
Power
Type
External Power(Adapter)
AC Input
100-240Vac, 50/60Hz
Power Consumption (Typ.)
30W
Power Consumption (Max.)
40W
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.3W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.3W
Mechanical
Display Position Adjustments
Tilt
Wall Mountable
100 x 100 mm
Dimensions/Weight
Dimension with Stand (W x H x D)
556.8 x 419.8 x 180.6 mm
Dimension without Stand (W x H x D)
556.8 x 333.8 x 61.1 mm
Dimension in Shiping (W x H x D)
628 x 395 x 131 mm
Weight with Stand
3.7
Weight without Stand
3.2
Accessory
HDMI
Others (Accessory)
Body Top cover User screw(3ea)
There are no reviews yet.
Be the first to review “LG 24GL600F-B 24 inch FHD Class UltraGear Gaming Monitor, FHD 1ms Response Time, 144Hz Reresh Rate, Radeon FreeSync | 24GL600F-B”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
You have to be logged in to be able to add photos to your review.
Related products
Compare
Quick view
Add to wishlist
Monitors
Rated 0 out of 5
In stock
Add to cart
Add to Enquiry
SKU: GTC178900661
Quick view
Viewsonic 24 inch LED monitor | VX2452mh